مدیر کل بهزیستی استان ایلام با ابراز تاسف و عرض تسلیت درگذشت دختر نوجوان اهل شهرستان هلیلان استان توضیحاتی به شرح ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارایه کرد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی ایلام،متن کامل توضیحات به شرح ذیل است:

در پی اعلام خبر ناگوار این دختر نوجوان تیم اجرایی و مددکاری این اداره کل متشکل از معاون اجتماعی بهزیستی استان، رییس بهزیستی شهرستان چرداول، مسوول مرکز اورژانس اجتماعی چرداول ومسوول بهزیستی هلیلان به منظور بررسی علت این موضوع صبح امروز به منزل خانواده متوفی اعزام و پس از انجام بررسیهای لازم و مصاحبه با اعضای خانواده نتیجه را به اینجانب اعلام نمودند.

این خانواده پنج نفره به علت معلولیت سرپرست خانواده از ناحیه یک دست، تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که درچارچوب قوانین و دستورالعمل های مربوطه از کمکهای مستمر و غیر مستمر سازمان شامل کمک هزینه ساخت مسکن(۱۴۰ میلیون ریال)، مستمری ماهیانه(پنج میلیون و ۱۵۰ هزار ریال)، کمک هزینه معیشت( هر سه ماه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار ریال)، هزینه کمک معاش(هشت میلیون ریال) و سایر کمکهای غیر مستمر نظیر بسته های غذایی برخوردارند اما بدلیل محرومیت مضاعف و فقر اقتصادی حاکم بر منطقه از بسیاری امکانات رفاهی و خدماتی، برخوردار نیستند. بر اساس اعلام نظر والدین زینب، او دارای علایم افسردگی بود که به دلیل عدم آگاهی خانواده از این موضوع اقدامی در جهت درمان مشکلات روحی و روانی وی انجام ندادند.

با توجه به دریافت مستمری و یارانه ماهیانه که مبلغی بالای ۱۰ میلیون ریال بوده و نیز فعالیت خانواده در زمینه دامداری(پرورش چند راس گاو) تامین حداقل نیازهای خانواده دور از انتظار نیست اما متاسفانه به دلیل فقر فرهنگی خانواده و عدم آشنایی آنان با روحیه حساس فرزندان، خواسته های اولیه آنان را نادیده گرفته که در نهایت با توجه به زمینه افسردگی این عضو خانواده متاسفانه اقدام به خودکشی نموده است.

از دیگر مشکلات خانواده می توان به عدم اشنایی والدین با مهارت های فردی و برقراری ارتباط موثر با فرزندان و در نتیجه عدم اقدام مناسب جهت دریافت خدمات درمانی اشاره کرد.

با توجه به فقر اقتصادی مضاعف منطقه که باعث تشدید آسیب های اجتماعی متعدد در این منطقه شده ، حل این مشکلات بتنهایی از عهده بهزیستی خارج و نیازمند عزم جدی و همکاری عمومی دستگاه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهمچنین مشارکت خیرین می باشد.

امید است با تحقق این موارد شاهد رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همه مناطق محروم استان از جمله شهرستان تازه تاسیس هلیلان و رفاه مردم عزیز ساکن این مناطق بوده و شاهد تکرار چنین رخدادهای تاسف بار نباشیم.مدیر کل بهزیستی ایلام گفت: مالکان ساختمان مهدهای کودکی که اجاره بهای خود را در ایام شیوع کرونا ببخشند نشان حامی کودک از این سازمان دریافت خواهند کرد.

زهرا همتی با اشاره به تعطیلی مهدهای کودک به دنبال شیوع کرناویروس افزود: براساس ابلاغ دستور تعطیلی مهدهای کودک طبق مصوبات ستاد مبارزه با کروناویروس از ابتدای اسفندماه پارسال تاکنون این مراکز همچنان تعطیل هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۹۵ درصد این مراکز استیجاری هستند، در این مدت ۵۰ روز به علت توقف فعالیت متحمل هزینه از جمله پرداخت احاره بها شده اند.

وی گفت: اگرچه بر اساس اعلام سازمان بهزیستی کشور به منظور کاهش مشکلات مهدهای کودک حمایتهایی انجام خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه این مراکز بصورت بخش خصوصی هستند به حمایت و همدلی ویژه نیاز دارند.

وی بیان کرد: در این زمینه چنانچه مالکان صاحبان مهدهای کودک کل یا بخشی از اجاره ساختمان را به علت تعطیلی و عدم درآمد ناشی از شرایط بوجود امده به علت کرونا ببخشند در قالب پویش همدلی(بخشش اجاره مهدهای کودک در زمان تعطیلی ناشی از کرونا)، نشان حامی کودک و تقدیرنامه از این سازمان دریافت خواهند کرد.مدیر کل بهزیستی ایلام از تعطیلی تمامی مهدهای کودک و مراکز توانبخشی روزانه تحت پوشش این سازمان تا ۲۰ فروردین ماه جاری به علت شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی ایلام، به گفته زهرا همتی، بر اساس اعلام سازمان بهزیستی کشور، با توجه به تعطیلی مدارس، تمامی مهدها و مراکز روزانه توانبخشی این سازمان نیز تعطیل اعلام می‌شود.

وی اظهار کرد: این تعطیلی شامل تمامی مهدهای کودک، مراکز توانبخشی روزانه تحت نظارت بهزیستی ایلام و نیروهای طرح مراقبین و ویزیت در منزل و (cbr) در تمامی شهرستان‌های استان است.خبر کوتاه اما تلخ است، دختر معلول اهل سرابله استان ایلام شب گذشته بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان درگذشت.

گرچه هر روز منتظر آمارهای اعلامی وزارت بهداشت هستیم و آمارهای چهار رقمی و سه رقمی مبتلایان و فوت شدگان بر اثر ویروس کرونا دیگر برایمان عادی شده hsj اما شنیدن این خبر شاید کمی غیر عادی بود.

حکایت مرگ غریبانه این بهشتی روی زمین صبح امروز در رسانه ها پیچید و در لابلای تمام اخبار تلخ کرونا شاید بیشتر از هر خبری خودنمایی و دل اهالی این دیار را به درد آورد.

برای شنوندگان این خبر که دختری معلول و خانه نشین چگونه به کرونا مبتلا شده شاید جای سوال باشد اما حکایت و این غم زمانی دردناک تر می شود که مریم (اسم مستعار) با معلولیت جسمی، حرکتی شدید و مبتلا به روماتیسم اگرچه خانه نشین بوده اما کرونا از طریق یکی از بستگان که مبتلا بوده و در خارج استان سکونت دارد و برای تعطیلات عید به دیدن او آمده به او منتقل شده است.

مریم به دلیل ابتلا به بیماری روماتیسم مجبور به مصرف داروهای کورتون بود و به دلیل داشتن بیماری زمینه ای خطر ابتلای او به کرونا را چند برابر بیشتر از سایر افراد کرده بود.

او بی شک مدام خانه نشین بوده و این عیدی نامریی مرگ را ناخواسته از این فرد گرفته است، اگرچه این حادثه تلخ بدون شک برای خانواده داغدار مریم بسیار سنگین است اما آنچه در این میان اهمیت دارد ضرورت توجه خانواده های دارای افراد معلول به این قشر و رعایت نکات بهداشتی مرتبط با معلولان در مقابله با کروناست تا به سرنوشت تلخ و مرگ‌ مظلومانه مریم مبتلا نشوند.

معلولانی که شمار زیادی از آنها به دلیل شرایط خاص ذهنی شاید مثل افراد سالم از کرونا هراسی نداشته و هیچ آگاهی از این بیماری و خطرناک بودن آن نداشته باشند ولی خانواده های این افراد این روزها بیش از هر زمان دیگری باید به سلامت این قشر توجه و اهتمام داشته باشند.

مریم بی شک اولین و آخرین مسافر آسمانی ابتلا به کرونا نیست ولی با توجه به شرایط خاص جسمی نظیر افرادی مثل مریم باید سلامت و حفظ نکات بهداشتی آنها از سوی خانواده هایشان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

###خطر ابتلا به کرونا بین معلولان بیشتر است

مدیرکل بهزیستی ایلام در این خصوص گفت: افراد دارای معلولیت اعم از جسمی، ذهنی، بیماران روانی و سالمندان بیشتر از سایر افراد عادی جامعه در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

زهرا همتی اظهار کرد: آموزش بهداشت فردی به شکلی که افراد سالم رعایت می کنند به این عزیزان دشوار است و از طرفی نیز شرایط جسمی آنها امکان شست و شوی مداوم دستها و رعایت نکات بهداشتی را برای این قشر سخت کرده است.

وی ادامه داد: در این زمینه خانواده ها باید خیلی دقت کرده و به سلامت و حفظ بهداشت اعضای معلول توجه بیشتری داشته باشند.

###معلولان و مدجویان مراکز بهزیستی در سلامت کامل قرار دارند

وی به وضعیت نگهداری مددجویان در مراکز بهزیستی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با اقدامات بهداشتی که پیش بینی شده و انجام گرفته است شرایط مددجویان مراکز بهزیستی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

مدیرکل بهزیستی ایلام با قدردانی از پرسنل این مراکز اظهار کرد: تمامی امکانات بهداشتی در این مراکز مهیا بوده و تا امروز هیچ مورد مبتلای مددجویان به کرونا گزارش نشده است.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در اسفندماه پارسال و به منظور حفظ سلامت مددجویان تاکنون تمامی ملاقات ها و مرخصی های مددجویان در مراکز بهزیستی لغو شده است.

وی در خصوص پذیرش مددجویان جدید در مراکز این سازمان گفت: با توجه به دستورالعمل کشوری و در جهت پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز بهزیستی از پذیرش موارد جدید مگر در شرایط خاص خوداری شده است.

وی تشکیل ستاد پیشگیری از کرونا، ارسال دستورالعمل های ابلاغی مرکز پیرامون پیشگیری از کرونا به مراکز، پرداخت کمک هزینه تهیه اقلام بهداشتی با سرانه ۳۰۰ هزار ریال برای مددجویان مراکز شبانه روزی به همراه چند نوبت ضدعفونی وگند زدایی این مراکز، پرداخت کمک هزینه خرید اقلام بهداشتی برای معلولان ضایعه نخاعی و خیلی شدید با سرانه دومیلیون و ۵۰۰ هزار ریال و همچنین تب سنجی و کنترل مداوم سلامت مددجویان را از جمله اقدام های پیشگیرانه و بهداشتی این اداره کل در مراکز بهزیستی برشمرد.

به گفته همتی، علاوه بر مددجویان مراکز، توزیع اقلام بهداشتی و ضد عفونی بین ۱۷۰ نفر از کودکان کار، توزیع اقلام بهداشتی و غذایی بین ساکنان مناطق حاشیه نشین و آسیب زا، پخش اقلام بهداشتی بین افراد بی خانمان و پاتوق های مصرف کنندگان مواد مخدر و ضد عفونی این مناطق هر دو روز یکبار نیز انجام شده است.

وی همچنین از واریز کمک هزینه خرید اقلام بهداشتی و ضدعفونی کمپ های ترک اعتیاد با سرانه ۵۷ میلیون ریال خبر داد. وی با ذکر اینکه در کنار این خدمات آموزشهای لازم پیشگیری از بیماری کرونا نیز به جامعه هدف ارایه می شود، افزود: وضعیت سلامت همه مددجویان مراکز بهزیستی روزانه رصد و اقدام های پیشگیرانه بصورت مداوم در حال انجام است.

###خانواده ها نسبت به سلامت معلولان و سالمندان اهتمام لازم داشته باشند

مدیرکل بهزیستی ایلام همچنین با اشاره به اینکه شمار زیادی از معلولان در منزل ونزد خانواده هایشان نگهدرای می شوند، گفت: باید مراقبت های بیشتری از این افراد صورت گیرد.

به گفته وی، همچنین به منظور آگاهی خانواده های مددجویان از نحوه پیشگیری از کرونا بروشورهای آموزشی و اطلاع رسانی از طریق برنامه های تبلیغاتی توسط این اداره کل تهیه و بین آنها توزیع شده است.

وی همچنین با اشاره به شمار بالای مددجویان و شرایط خاص جسمی آنها خواستار مشارکت افراد خیر برای تهیه اقلام بهداشتی این افراد شد.

۳۳ هزار نفر در ایلام از خدمات حمایتی بهزیستی برخوردار که از این شمار بیش از ۱۳ هزار نفر معلول هستند.

گزارش:آزاده خرممدیرکل بهزیستی ایلام گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در ابتدای اسفندماه پارسال تا کنون کارشناسان مرکز صدای مشاور (۱۴۸۰) این اداره کل به بیش از ۲۰۰ تماس افراد که دارای اضطراب زیاد ناشی از شیوع این بیماری بودند، پاسخ داده اند.

 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی ایلام، زهرا همتی روز چهارشنبه با بیان اینکه عمده این افراد زن بوده اند، افزود: از این شمار تماس گیرنده زنان بیشترین درصد را تشکیل داده اند.

 

وی محدوده سنی این تماس گیرندگان را ۲۵ تا ۵۵ سال عنوان کرد و اظهار داشت: این افراد دارای اضطراب با درجه زیاد بودد که از طریق کارشناسان این مرکز، مشاوره های لازم دریافت کرده اند.

 

وی گفت: با توجه به وضعیت موجود به علت شیوع کورونا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی و در دسترس نبودن خدمات مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی مورد استقبال و اقبال عمومی واقع شده است
مدیر کل بهزیستی ایلام گفت: هم اکنون مشاوره تلفنی  به علت فراگیر بودن عدم پرداخت هزینه مشاوره ، بدون نیاز به رفت و آمد و بدون نیاز به حضور فیزیکی عموم‌مردم می‌توانند خدمات مشاوره و روانشناختی لازم دریافت کنند.

مدیرکل بهزیستی ایلام با اشاره به افزایش زمان فعالیت مرکز صدای مشاور ایلام برای کاهش استرس کرونا بین مردم گفت: به منظور خدمات رسانی هرچه بیشتر به مردم و کاهش اضطراب و استرس ناشی از ویروس کرونا مدت زمان فعالیت مرکز صدای مشاور این سازمان به ساعت ۲۲ افزایش یافته.

همتی افزود: پیش از این مدت زمان فعالیت این مرکز از ساعت ۸ تا ۲۰ بود که از دهه آخر اسفند ماه ساعت فعالیت صدای مشاور ۱۴۸۰ این اداره کل تا ساعت ۲۲ افزایش یافته است.

وی ادامه داد: به همین منظور کارشناسان و روانشناسان مرکز صدای مشاور ۱۴۸۰ این اداره کل با و توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و استان و به منظور کاهش تنش های روانی بین مردم آماده پاسخگویی به عموم هستند.

همتی اظهار کرد: عموم مردم از سراسر استان می توانند با تماس رایگان با خط مشاوره تلفنی «۱۴۸۰» خدمات مشاوره و روانشناختی مورد نیاز دریافت کنند.بازدید امروز45
بازدید دیروز148
بازدید هفته496
بازدید کل134028