مشاور امور ایثارگران وزیر کشور گفت: نهضت مناسب سازی برای فضاها و اماکن عمومی باید در کشور راه اندازی تا زمینه حضور آزادانه توانخواهان، جانبازان و سالمندان فراهم شود.

غلامرضا یاوند عباسی روز سه شنبه در نشست ستاد مناسب سازی استان با گلایه از روند نامطلوب مناسب سازی فضاهای عمومی در برخی استان های کشور افزود: اجرای این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی است.
وی با ذکر اینکه چنانچه یک معلول و یا فرد جانباز نتواند آزادانه در خیابان ها و معابر و فضاهای عمومی حضور یابد به معنی عدم رعایت حق الناس برای آنهاست ادامه داد: در این زمینه باید نهضتی در کشور ایجاد تا این رویه بهبود پیدا کند.
وی اظهار کرد: متاسفانه در برخی ساخت و سازها مساله مناسب سازی حیف و میل شده و به این مساله مهم که بنوعی یک حق برای جامعه معلولان، جانبازان و سالمندان است توجهی نشده است.
به گفته عباسی، باید در این زمینه نظارت و پیگیری لازم وجود داشته و مسئولان مربوطه نیز پاسخگو باشند چراکه آنچه مردم را از نظام بدبین می کند بی قانونی و عدم نظارت است.
وی همچنین بر استفاده از توانمندی سازمان های مردم نهاد برای مناسب سازی فضاها و اماکن عمومی تاکید کرد و گفت: جامعه معلولان مظلوم ترین قشری بوده که بدنبال مطالبه گری نیستند و نباید منتظر ایستاد که با تجمع و اعتراض این حق خود را بیان کنند.
*** طرح های عمرانی باید پیسوت مناسب سازی داشته باشند
معاون عمرانی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: هر طرح عمرانی باید پیوست مناسب سازی داشته باشد و از طریق شهرداری این مساله باید بصورت جدی پیگیری شود.
احمد کرمی بیان کرد: در این زمینه کمیته نظارت تشکیل تا فضاهای عمومی که تجمع جمعیتی داشته برای مناسب سازی مورد توجه جدی قرار بگیرند.
وی بر تشکیل این نشست در هر سه ماه یکبار برای مناسب سازی فضاهای عمومی و پیگیری مصوبات آن تاکید کرد.
*** ضرورت حفظ وحدت رویه برای مناسب سازی در استان
مدیر کل بهزیستی استان ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه 12هزار و 530 معلول در استان ایلام از خدمات این اداره کل برخوردارند گفت: از این تعداد پنج هزار و 60نفر معادل 40درصد دارای معلولیت جسمی، حرکتی بوده و برای تردد با مشکل مواجه هستند.
زهرا همتی افزود: باید با مناسب سازی فضاهای عمومی و معابر زمینه حضور آزادانه توانخواهان در جامعه فراهم و حقوق شهروندی آنها نیز رعایت شود.
وی با بیان اینکه مناسب سازی یکی از مولفه های توسعه شهری است گفت: باید با ایجاد محیطهای بدون مانع زمینه حضور توانخوانان همچون سایر افراد عادی فراهم شود.
به گفته وی، بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان 30درصد ساختمان های عمومی در هر سال باید برای حضور بدون مانع معلولان فراهم شود.
مدیر کل بهزیستی ایلام به ارزیابی این اداره کل از دستگاه های اجرایی استان در زمینه مناسب سازی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: پس از بررسی از 48دستگاه، پنج اداره که استانداردهای مناسب سازی شامل در ورودی مناسب و پیاده رو، سطح شیب دار، فضای بهداشتی و آسانسور را رعایت کرده بودند انتخاب شدند.
وی با گلایه از وضعیت دستگاه های خودپرداز که امکان استفاده معلولان از آنها وجود ندارد، بر ضرورت وحدت رویه برای مناسب سازی فضاها و اماکن عمومی استان و جلوگیری از موازی کردن دستگاه های اجرایی در این زمینه تاکید کرد.
همتی همچنین بر برگزاری مستمر نشست های مناسب سازی در شهرستان های استان با حضور فرمانداران تاکید و خواستار نظارت بیشتر شهرداری ها برای مناسب سازی فضاهای عمومی در ساخت و سازها و صدور مجوزهاتاکید کرد.

پایان/